Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 14 Muhteşem Yer

1.Provence – Fransa’da Küçük bir Kasaba

Fransa’nın güneydoğusunda yer alan Provence; üzüm bağları, lavanta bahçeleri ve yerleşim yerleri ile meşhurdur. Doğası, tarihi ve kültürel zenginliği ile ziyaretçilerine muhteşem bir şölen sunar. İçinde barındırdığı tarihi ve kültürel doku ile yaşayan bir müze gibidir.

Fotoğraftaki görsel ise Haut de Cagnes’e ait.  Haut de Cagnes Fransız rivierasının kalbinde yer almaktadır. Küçük bir tepenin üzerine kurulmuş olan bu köyün etrafı surlarla çevrilidir. İçinde hala orta çağın havasını barındırmaktadır.

Muhteşem tarihi dokusu bir çok ressam için ilham kaynağı olmuştur. Renoir, Soutine, Klein, Foujita, Modigliani, Dreain bunlardan bazılarıdır. Bu muhteşem doğa, Georges  Simenon, John Lewis, Brigitte Bardot, Greta Garbo gibi sanatçı ve yazarlara da ilham kaynağı olmuştur. Hatta bazılarının burada evleri bile vardır.

Anlayacağınız üzere Haut de Cagnes sanat dünyası için özel bir anlam ifade ediyor.  Bundan dolayı 1945’ten bu yana Dünyanın dört bir yanından sanatçıların ve ünlülerini buluşturan bir etkinlikleri mevcut.

[row ]

[col span=”1/1″ ]
provence

[/col]

[/row]

2.Bibury – İngiletere’de Bir Köy

Bibury, İngiltere’de Thames Nehri’nin  bir kolu olan Coln Nehri’nin iki kıyısında yer almaktadır. William Morris tarafından  ‘’ İngiltere’nin en güzel Köyü’’ olarak adlandırılmıştır. 16. Yüzyıla kadar uzanan antik evlerin kendine has mimari yapısı ve dizaynı ile fotoğrafçıların çokca ilgisini çekmektedir. Bibury Trout Farm, yiyeceğiniz balıkları kendinizin tutmasına olanak sağlayan restorantları, Barnsley House ile çiçek bahçeleri ve Aziz Meryem Kilisesi mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.

[row ]

[col span=”1/1″ ]
bibury

[/col]

[/row]

3.Rothenburg – Almanya

Şehir Alman Romantizminin Dünya çapında bir sembolüdür. Sanatçılar şehrin büyülü atmosferinden ilham almışlardır. Şehirde Ortaçağ dokusu bozulmadan günümüze kadar yansımıştır. “Master Draught” Festivali ile Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akımına uğrar. Bu festivalde şehirin tarihine yön vermiş büyük olaylar, oyunlar ile sergilenir.  Tarihi eserleri ve bozulmamış doğası ile dinlenmek için ideal bir mekandır.

[row ]

[col span=”1/1″ ]
rothenburg

[/col]

[/row]

 

4.Gasadalur – Faroe Adaları

Gasadalur, Froe Adalaları’nda  Vagar’ın batı tarafında yer almaktadır. 213 metreyüksekliğinde ki sarp kayalıklar üzerine kurulmuştur.Köy doğa ile iç içe nefes kesen bir manzara sunmaktadır.

Bulunduğu konumdan dolayı başlarda diğer köylerden izole bir yaşam sürmekteydiler. Köye ulaşım 2. Dünya savaşında İngiliz işgali sırasında yapılan merdivenlerden sağlanmaktaydı. 2004 yılında yapılan bir tünel ile ulaşım daha kolay hale gelmiştir. Günümüzde turizm ile adını duyursa da nüfus hala çok azdır.

[row ]

[col span=”1/1″ ]
gasadalur-faroe-adalari

[/col]

[/row]

5.Bagnone – İtalya

İtalya’da yer alan Bagnone, Roma döneminde kalma tarihi eserleri ve doğal yapısı ile kendisine hayran bıraktırmaktadır.

[row ]

[col span=”1/1″ ]
bagnone

[/col]

[/row]

6.Hallstatt – Avusturya

Hallstatt, Avusturya’da Salzkammergut’da bir köydür.  Hallstätter gölü kıyısında yer almaktadır. Hallstatt’a yolunuz düştüğünde köyü gezmeye ilk olarak göl üzerinde feribot yolculuğu ile başlayın. Karaya ayak bastığınızda Barok tarzı mimari yapı sizi selamlıyor olacak. 1997 yılında Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girmiştir. Sessiz sakin doğası ile fotoğrafçıların sık uğradığı mekanlar arasında.

[row ]

[col span=”1/1″ ]
hallstatt-avusturya
[/col]

[/row]

7.Manarola – İtalya

İtalya’nın Cinque Terre bölgesinde yer alan Unesco’nun koruma altına aldığı 5 köyden birisidir. Denizden yükselen dev kayaların üzerine kurulu, renkli evlerden oluşan muhteşem bir güzellik.  Bu şirin köye ulaşım şehrin altından geçen trenle sağlanmakta.  Bir gün yolunuz Manarola’ya düşerse meşhur şaraplarını tatmadan dönmeyin.

[row ]

[col span=”1/1″ ]
manarola-italya

[/col]

[/row]

8.Gokayama – Japonya

Gokayama sarp dağlar arasında derin bir vadide yer alır. Bölgede evler ‘gassho – zukuri’ olarak adlandırılan bir tarzda inşa edilmiştir. 1995’te Unesco Dünya Miras alanı olarak seçilmesi ile ‘gassho – zukuri’ tarzı evler tüm Dünyada yoğun ilgi gördü.

[row ]

[col span=”1/1″ ]
gokayama-japonya
[/col]

[/row]

9.Hammoy – Norveç

Hammoy, Norveç’te küçük bir balıkçı köyüdür. Balıkçılık sezonu kış aylarında başladığı için Aralık ve Şubat aylarında gitmeyi tercih edebilirsiniz. Elijazzen Festivali için gitmeyi düşünüyorsanız, Mayıs ayının ilk hafta sonunu tercih etmelisiniz.

[row ]

[col span=”1/1″ ]
hammoy-norvec

[/col]

[/row]

10.Shengsi – Çin

Shengsi                , Çin’in Yangtze nehrinin ağzında Shengsi adaları olarak bilinen bölgede yer almaktadır. Shengsi,  eski bir balıkçı köyüdür. Zamanla burada yaşayan köylüler, anakaraya göç etmişlerdir. Zamanla boşalan evleri, doğa yeşillikleri ile doldurmuş, evler yeni bir ruh kazanmıştır.

[row ]

[col span=”1/1″ ]
cin

[/col]

[/row]

11.Renndølsetra, Norveç

Renndølsetra, Innerdalen vadisinde yer almaktadır. Innerdalen vadisi, dünyanın en temiz havasına sahip olan bölgelerinden biridir. Dağcılık faaliyetleri ile uğraşanların sık uğradığı yerlerin başında gelmektedir.

[row ]

[col span=”1/1″ ]
renndolsetra-norvec

[/col]

[/row]

12.Eguisheim – Fransa

Eguisheim, Arnavut kaldırımları, dar sokakları geleneksel ortaçağ mimarisi binaları ile tarihten kopup gelmiş bir parça gibidir. Eguisheim’in bu güzel doğası ona Fransa’nın en güzel köylerinden biri olma şansını vermiştir. Eguisheim’in içinde barındırdığı rengarenk çiçekleri, Fransa’nın Ulusal Çiçek Ödülü’nde dereceye girmesini sağlamıştır.

[row ]

[col span=”1/1″ ]
eguisheim-fransa

[/col]

[/row]

13.Shirakawa – Japonya

Shirakawa, Japonya’nın Gifu bölgesinde, Shogawa vadisinde bulunmaktadır. Köyün ilk kurulduğu zamanlarda Samuraylara ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Köyde özellikle evlerin çatıları dikkat çekmektedir. Köyde çığ olayları çok görüldüğünden dolayı çatıları dik ve aşırı güçlüdür. Shirakawa’yı ziyaret ettiğinizde, kaldığınız otellerde yer yatakları, sürgülü kapılar ile Japon kültürünü yakından tanıya bilirsiniz. Vadiye hakim yüksek seyir teraslarını ziyaret etmeden gelmeyin.

[row ]

[col span=”1/1″ ]
shirakawa-japonya

[/col]

[/row]

14.Monemvasia – Yunanistan

Monemvasia Yunanistan’da Mora’nın doğu kıyısında kayalık bir adadır ve kısa bir geçit ile ana karaya bağlanmıştır. 6. yüzyılda Bizanslılar tarafından kurulan bu yerleşim, Bizans mimarisinin eserlerini çokça taşımaktadır. Turizmin canlanması ile bu eski eserler restore edilerek yeniden kullanıma açılmıştır.

[row ]

[col span=”1/1″ ]
monemvasia-yunanistan

[/col]

[/row]

Düşüncelerini bizimle paylaş

Yorum paylaş

Bakım çalışmamızdan dolayı "Parmak İzi Boyaları" haricinde tüm ürünlerin satışı durdurulmuştur. Kapat

Kanvas Hikayeleri
Login/Register access is temporary disabled