Dünyayı Keşfetmek İsteyenler İçin Vize İstemeyen Ülkeleler

Seyahatlerde önümüze çıkan en büyük engel hiç şüphesiz vize. Ancak bazı ülkeler sizi bu yükten kurtarıyor ve vize istemiyor. Bu yazı serisinde vize istemeyen dünya ülkelerini sizler için derledik. İlk önceliğimiz ise vize istemeyen Avrupa ülkeleri.

1.Andorra

Fransa ve İspanya’nın arasında yer alan küçük bir ülkedir. Büyük şehirlerin ve metropollerin yoğunluğundan kaçmak ve doğanın tadına vararak yeni yerler keşfetmek istiyorsanız eğer Andorra gidebileceğiniz ülkeler arasında yer almalı. Ülkede bulunan Pyreness Dağları sunduğu doğal güzellikler ile büyüleyici bir atmosfer yakalamanızı sağlıyor. Ayrıca kış sporlarını sevenler için Avrupa’nın en iyi kayak etkinliklerini de burada bulabilirsiniz. Gerçek bir kaçamak ve unutulmaz bir deneyim arıyorsanız seyahat defterinize not almanızı öneririz.

mountains-andorra

andorra_la_vella_3-1024x768

canillo-andorra

pyrenees-mountains-andorra

2.Arnavutluk

Güneydoğu Avrupa’da yer alan Arnavutluk’un başkenti Tiran’dır. Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan ülkenin sahip olduğu doğal güzellikler gerçekten baş döndürücü.  Doğal güzelliklerinin yanında görülmesi gereken  bir çok tarihi ve kültürel alanalar mevcut; Ulusal Tarih Müzesi, Cirokastra Kalesi, Kalaja, Onufri  Müzesi, Ulusal  Sanat Galerisi ve Rofaza Kalesi örnek olarak sıralanabilir. Hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile seyahat sevenlerin favorileri arasında yer alabilecek ülkelerden.

berat

Arnavutluk’a gidince görmeniz gereken yerler arasında UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne girmiş olan Berat Şehri’de yer almalı. Ayrıca şehirde Osamanlı zamanından kalma bir çok yapı da yer almaktadır.

gjirokastra-castle
stunning-beauty_0

3.Belarus

Kuzey Avrupa’da yer alan Belarus’un başkenti  Minsk’tir.  Denize kıyısı olmasa da doğal güzellikleri ile bu eksiğini kapatıyor. Öyle ki Belarus’un %40’ı ormanlarla kaplı ve bir çok göle sahip. Belarus’da görmeniz gereken yerler arasında; Bağımsızlık Sarayı, Belarus Devlet Sanat Müzesi gibi kültürel alanlar mevcut.  Başkent Minsk’in yanı sıra Gomel,Mazyr ve Navapolatsk da görülmesi gereken şehirler arasında.

belarus

belarus2

belarus3

 

4.Bosna-Hersek

Balkanlarda  yer alan Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’dır. Balkan kültürünü merak eden ve yakın kültürler ile gezilerine başlangıç yapmak isteyenler için ideal bir kaçamak tercihi.  Ülkede bulunan  ve görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada yer alan Mostar Köprüsü UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Bunun dışında Jajce Şelalesi, Bihac, Banja Luka gibi yerler de keşfetmek için güzel yerler arasında.

mostar-koprusu

jajce-selalesi
banja-luka

 

5.Karadağ

Balkan ülkelerinden bir diğeri de Karadağ. Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan bu ülke eşsiz doğası ile büyüleyici güzelliklere sahip. Karadağ’da görülmesi gereken yerler arasında; Durmitor Milli Parkı,Ostrog Manastırı ve Kotor Şehri gibi yerler sıralanabilir.

durmitor-milli-parki
kotor

ostrog-manastiri

 

6.Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Akdenizin en büyük üçüncü adası olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti özellikle tatil amaçlı seyahatlerde tercih edilebilecek ülkelerden. İlk çağlardan beri ilgi çeken bu adada görülmesi gereken yerler arasında Girne,St.Hilarion Kalesi,Batık Gemi Müzesi ve Lefkoşa sıralanabilir.

girne

Gebirgsfestung St. Hilarion, Nordküste, Zypern

 

7.Kosova

Balkanlarda yer alan Kosova 2008 yılında bağımsızlığını ilan etti. Yüksek dağlar ile çevrili ülke özellikle kış turizmi için uygun yerler arasında.  Başkent Priştine,Prizren ve Gracanica Manastırı görülebilecek yerler arasında sıralanabilir.

gracanica-manastiri
kosova-prizren-bridge-nb18117

8.Makedonya

Balkanlarda yer alan Makedonya, doğal güzellikleri ve tarihi sayesinde etkileyici bir atmosfere sahip. Ülkenin ortasından geçen Vardar Nehri üzerinde bulunan Taş Köprü 15.yy ‘dan kalma tarihi bir yapı ve görülmesi gereken yerler arasında. Bunun yanında Mavrova Gölü, St.Panteleimon Manastrı da ziyeret edilmesi gereken yerler.

2011_ochryda_cerkiew_sw-_pantelejmona_02
debar-reservoir
makedonyada-gezilecek-yerler_646x340

 

9.Sırbistan

Balkan ülkelerinden olan Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da görülmeye değer yerler arasında. Diğer balkan ülkeri gibi Sırbistan’da doğal güzellikleri ile ön plana çıkıyor. Aziz Sava Katedrali,Belgrad Ulusal Tiyatoru,Ruzica Kilisesi görülmeye değer yerlerden.

ruzica-kilisesi
aziz_sava_katedrali_belgrad_nestur2

cumh00

 

10.Ukrayna

Doğu Avrupa ülkesi olan Ukrayna hem doğal güzellikleri hemde tarihi ile ilgi çelici ülkeler arasında yer alıyor. Ülkenin içinden geçen Dinyeper Nehri’de kendine hayran bırakan detaylardan. Ülkede özellikle mimari açıdan ülkede yer alanb birbirinden güzel mimari detaylara sahip katedrallerin ziyaret edilmesinde fayda var. Kiev, Lividya Sarayı, Aziz Sofya Katedrali görülmesi gereken yerlerden.

aziz-sofya-katedrali
view_to_kiev
kiev-03

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir