İnsanların Acımasızlığı

Genellikle televizyon, gazete ve dergilerden gördüğümüz ‘’Vahşi Doğa’’kavramına, hep gösterilenden farklı bir şekilde bakmak istiyorum. Her zaman doğanın vahşiliği ve acımasızlığından bahsederken; bunun en büyük yaratıcısı olan insan unsuru göz ardı edilmiş. Aslında Doğa hep vardı, ona Vahşiliği katan ne yazıkkı insanlar oldu.

Hep hayvanların acı çekip yok olduğu bu acımasız düzende rollerin değiştiğini düşünelim. Derisi için öldürülen timsahlar yerini insanlar alsın ya da evin duvarını süsleyen insan kafalarını düşünün, elinizde içeceğini yudumlarken yerde duran insan postuna bakan bir Ayı hayal edin. Ürkütücü değil mi ?

Hayata ve doğaya karşı attığınız adımları tekrar sorgulamanızı sağlayacak güzel bir çalışma..

1.Beyaz Gergedan

Yüzyılın başında doğal ortamlarında 500.000 gergedan bulunmaktaydı. 1970’li yıllara geldiğimizde ise bu rakam 70.000 düştü. Günümüzde ise sadece 29.000 gergedan vahşi doğada hayatta kalma mücadelesi veriyor. Gergedanların günümüze ulaşan 5 türü vardır. Si­yah Afrika gergedanı, Beyaz gergedan, Hint gergedanı, Endonez­ya gergedanı ve Sumatra gergedanı. Bu 5 türün 4’ü tehlike altında. Bunlardan 3 türün ise durumu kritik düzeyde. Bu korkunç tablonun nedeni ise Avcılık. Gergedanlar boynuzlarına olan yoğun talepten dolayı katledilmektedir. Boynuzlarında tamamen keratinden oluşmaktadır. Gergedanların boynuzlarının; tıbbi olarak kanıtlanmamakla birlikte kanser hastalığına, yüksek ateşe iyi geldiği düşünülmektedir. Asya’da alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Beyaz gergedanın boynuzlarından beklenen şifadan dolayı geçmişten günümüze acımasızca katledilmiştir. Bugün yok olma tehlikesi ile karşı karşıyalar. Afrika’nın bazı bölgelerinde insanlar ellerinde silahlar ile gergedanları, diğer elleri silahlı insanlardan korunmaya çalışılıyor.

[row ]

[col span=”1/1″ ]
satirical-animal-rights-illustrations-parallel-universe-15-571a250321bc5__700

[/col]

[/row]

2.Boğa Güreşleri

Roma döneminden gelen boğa güreşleri, 18. Yüzyılda günümüzdeki formunu almıştır. Boğa güreşleri Plazas de Toros denilen çember şeklindeki arenalarda yapılmaktadır. Boğaların kışkırtılarak saldırıya geçmesi sağlanır. Sırtlarına üzeri renkli şişler saplanarak boğalar kışkırtılmaya çalışılır. Aşırı kan kaybeden ve canı yanan hayvan tekrar saldırıya geçtiğinde, kafasına saplanan bir kılıç darbesi ile öldürülür. Günümüzde çeşitli örgütler bunun bir spor değil cinayet olduğunu duyursalar da, halen devam etmektedir.

[row ]

[col span=”1/1″ ]
satirical-animal-rights-illustrations-parallel-universe-37-571a2531e1b7f__700

[/col]

[/row]

3.Kürkleri İçin Katledilen Hayvanlar

Dünyada her yıl 50 milyondan fazla hayvan kürkleri için katledilmektedir. Hayvanların kürklerinin zarar görmemesi için kafalarına vurarak öldürmektedirler. Bazı hayvanların ise derileri canlı iken yüzülmektedir. Dünya üzerinde kürklerden ciddi bir piyasa oluşturmuşlardır.  En fazla kürk tüketimi 14 Şubatta olduğu için, 14 Şubat ‘’Kürk Karşıtı Eylem Günü’’ İlan Edilmiştir. Bu katliama dur demek için hayvan severler yoğun olarak çalışmaktadır.

[row ]

[col span=”1/1″ ]
satirical-animal-rights-illustrations-parallel-universe-9-571a24f680f6f__700-1
[/col]

[/row]

4.Tavşan Ayağı

Tavşan ayağının ve maymun elinin özel bir tılsımı olduğu düşünülüyor. İnsanlar kendilerine uğur ve şans getirdiklerine inandıkları için, onları keserek evlerinde ya da boyunlarında taşırlar. İnsanlar sadece duygularını tatmin etmek için hayvanlara keyfi olarak zarar vermektedir.

[row ]

[col span=”1/1″ ]
satirical-animal-rights-illustrations-parallel-universe-29-571a25232f633__700

[/col]

[/row]

[row ]

[col span=”1/1″ ]
satirical-animal-rights-illustrations-parallel-universe-5-571a24ee56c00__700

[/col]

[/row]

İnsanların acımasız egolarının sonu yoktur. Ayı postu, dondurulmuş hayvan kafalarının sergilenmesi ve daha bir çoğu. Hayvanları duvar süsü olarak kullanarak acımasızca yok etmektedirler.

[row ]

[col span=”1/1″ ]
satirical-animal-rights-illustrations-parallel-universe-32-571a2527d2550__700
[/col]

[/row]

İnsanların acımasızlığının sınırları yok. Hayvanlar doğal ortamlarında güzeldir. Sizin çantanızı, duvarınızı ya da kıyafetinizi süslediğinde değil.

Hayvan Katliamına Hayır!

Düşüncelerini bizimle paylaş

Yorum paylaş

Bakım çalışmamızdan dolayı "Parmak İzi Boyaları" haricinde tüm ürünlerin satışı durdurulmuştur. Kapat

Kanvas Hikayeleri
Login/Register access is temporary disabled